Myślistwo i kuchnia to dwie piękne tradycje w naszym kraju. Z dużą dozą szacunku podchodzi się do dziczyzny, która od wieków jest jednym z najbardziej szlachetnych gatunków mięsa. Delikatny, a zarazem niezwykle wyrazisty smak tego rodzaju dań wymaga komponowania go z najwyższej jakości trunkami. Nic nie podkreśli dziczyzny tak, jak odpowiednie wino. Jakie wino do dziczyzny smakuje najlepiej? Jak dopasować je do dania? Sprawdź, zanim zaczniesz degustację!
Kuchnia myśliwska – z czym komponuje się najlepiej?
Dziczyzna to nie tylko mięso. Cała otoczka leśnych dań jest równie ważna. Kuchnia myśliwska uwielbia towarzystwo grzybów i owoców leśnych, nie tylko na talerzu, ale także w butelkach. Mięso z dzika, sarninę czy leśne ptactwo dobrze przyrządzić z dodatkiem alkoholu. Wówczas smak jest jeszcze bardziej wyrazisty. Zanim dobierzesz konkretne wino do picia, zwróć uwagę na to, jak należy je podawać. Zasady są proste. Jeśli planujesz zaserwować zupę i wino, zupa powinna być nim uprzednio doprawiona. Planując podać kilka rodzajów win, zacznij od lżejszych i wytrawnych, by przejść do słodkich i ciężkich.
Jakie wino do dziczyzny pasuje najbardziej?
Dzikie, leśne zwierzęta powinny być podawane z winami na bazie owoców lasu. W związku z tym wszystkie aromaty jeżyn, malin czy jagód będą odpowiednie. Szlachetny smak mięsa powinien być podawany z winami czerwonymi, najlepiej wytrawnymi, o głębokim smaku i intensywnej barwie. Delikatne gatunki, takie jak zające czy króliki, świetnie smakują w towarzystwie białego lub różowego wina.
Dzik i jeleń – z czym smakują najlepiej?
Prawdziwym królem lasu jest jeleń. Mięso z jelenia jest niezwykle delikatne, a przyrządzone prawidłowo, według polskich tradycji, zachwyca smakiem i szlachetnością. Takie powinno być zatem wino serwowane do tego rodzaju dań. Niezapomnianą kompozycję stworzysz dzięki podaniu delikatnego, silnie aromatycznego, czerwonego wina wytrawnego. Idealnym przykładem takiego szczepu jest Cabernet Sauvignon, o intensywnej rubinowej barwie. Dzik natomiast kojarzy się z siłą i dostojnością, dlatego do tego gatunku mięsa sprawdzi się Merlot – intensywny, pachnący bukiet, głęboki smak i delikatna nuta śródziemnomorskich przypraw. Taka kompozycja zachwyci Twoje kubki smakowe.
Jakie wino do ptactwa będzie odpowiednie?
Dania z drobiu i mięsa zająca dają przestrzeń nie tylko dla czerwonego, ciężkiego wina. Wyśmienicie komponują się także z delikatniejszymi szczepami. Wina białe lub różowe nie dominują smaku mięsa, ale idealnie je uzupełniają. Nie jest to oczywiste połączenie, jednak coraz chętniej sięgamy po nowe możliwości. Lekko kwaśne, wytrawne Sauvignon Blanc podkreśli smak bażanta, kuropatwy czy przepiórki. Aromaty leśne i ciekawy bukiet przypraw przekonają Cię do takiego łączenia smaków.
Wiesz już, jak dobrać wino do dziczyzny? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci stworzyć iście wyśmienite kompozycje. Jeśli rozglądasz się za trunkiem, który doskonale uzupełni szlachetny smak potraw z dziczyzną, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór włoskich win, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie.